Boşanmak, Boşanma Davası, Velayet, Tazminat, Nafaka, Çocuk, Tenfiz, Tanıma
Pts
18
May
werdas

Değerli ziyaretçimiz;
* Sitemizdeki bilgiler, Boşanma Hukuku konusunda bilgilenmenizi, amaçlayan genel bilgilerdir; hukukî müşavirlik niteliğinde değildir.
* Her hukuki ihtilaf, genellikle, kendine özgü özellikler gösterir; bu sebeple, sitemizde yer alan bilgiler, probleminize uygun olmayabilir; burada yer alan bilgilere dayanarak ne yapacağınıza karar vermeniz, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu durumdan www.bosanma.org sorumlu değildir.
* Boşanma ciddi bir iştir; Boşanma prosedür süreçleri uzun ve karmaşıktır; kesinlikle uzmanlık gerektirir. Bir avukattan yardım almadan, hukuki süreç yürütmeye çalışmamanızı tavsiye ediyoruz. Hukuki süreç başlatacaksanız, haklarınızın zarar görmemesi için, mutlaka bir avukattan yardım alın. Sitemiz, davanızı kendiniz yürütmeye çalışmamanızı ısrarla tavsiye eder….

SORU:Eşimle ayrılmayı düşünüyorum…Fakat boşanma davasını
eylül ayında açmayı,şu anda da evden eşyalarımı alıp çıkmayı
düşünüyorum…
Bu durumda yani evi şimdi terkettiğim için kusurlu olur muyum….Eşim bunu
benim alyhimde kullanabilir mi… şimdiden cevabınız için çok teşekkür
ederim…

CEVAP:Haklı bir neden olmadan evi terketmek boşanma sebebidir.Bir meslektaşıma danışın, dava açtıktan sonra evden ayrılırsanız problem olacağını sanmam,zaten şimdi dava açsanız eylül de duruşma verilir

SORU:Boşanmak istediğim için sitenize göz atıyordum. Birşey dikkatimi çekti. 1 yılını doldurmayan evliliklerde anlaşmalı boşanma bile olsa davanın reddedilmesi gerekir demişsiniz. Bugün itibariyle bizim evliliğimizin 1 yılının dolmasına 9 gün kaldı.. Diyelim ki ben hemen 10 gün sonra dava açtım, hukuki süreçte önemli olan resmi tarihler midir?.. Yoksa boşayıp boşamamak hakimin kendi kararına mı kalır?.. “Daha 1 yılınız yeni dolmuş” diyerek boşamayabilir mi yani?.. Ve boşamazsa ne olur?.. Evlilik trapisi filan mı verir?.. Cevap verirseniz sevinirim..

CEVAP:HAKİME TANINAN EN GENİŞ TAKDİR YETKİSİ BOŞANMA HUKUKUMUZDADIR.HER NE KADAR 1 YILINIZ YENİ DOLMUŞ GİBİ BİR GEREKÇEDEN ÇOK ZAMANA BAKMAKSIZIN FARKLI GEREKÇELERLE TAKDİR HAKKINI EVLİLİĞİN DEVAMI YÖNÜNDE KULLANABİLİR.

BURDA  BİR YANLIŞ ANLAMAYI DÜZELTMEK İSTERİM ANLAŞMALI BOŞANMA, 1 YILDAN UZUN SÜRELİ EVLİLİK  İÇİNSE İSE ORTAK DİNLETECEĞİNİZ BİR ŞAHİDLE BOŞANMANIZ MÜMKÜN  YİNE 1 YILDAN AZ SÜRELİ EVLİLİKLERDE BOŞANMA TABİ Kİ BİRAZ DAHA ZOR ANCAK DİNLETECEĞİNİZ ŞAHİTLERLE VE SUNACAĞANIZ DELİLLERLE EVLİLİĞİNİ YÜRÜMEYECEĞİNİ İSPATLARSANIZ BOŞANMA GERÇEKLEŞİR.BU DURUMDA DAVANIN REDDEDİLMESİ GEREKMEZ.

————————————————————————————————————————–

SORU:SİZİ RAHATSIZ EDECEM ÇOK ÖZÜR DİLERİM.ERKEK ARKADAŞIM BOŞANMA AŞAMASINDA.DAVASI HALEN DEVAM EDİYO.BİZ EVLENMEYE KARAR VERDİK.BOŞANMA GERÇEKLEŞTİKTEN SONRA EVLENEBİLMEMİZ İÇİN GEÇMESİ GEREKEN BİR  SÜRE VARMIDIR MERAK ETTİK.BOŞANMA DAVASI BİTTİKTEN SONRA NE ZAMAN EVLENEBİLİRİZ ACABA?BİZE BU KONUDA BİLGİ VERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİZ.TEŞEKKÜR EDERİZ ŞİMDİDEN.BAŞARILAR.

CEVAP: BOŞANMA KARARI KESİNLEŞTİKTEN SONRA EVLENEBİLİRİSİNİZ.ERKEKLER İÇİN BEKLEME SÜRESİ SÖZ KONUSU DEĞİL.İDDET MÜDDETİ DEDİĞİMİZ OLAY SADECE BAYANLAR İÇİN BU MÜDDETTE MAHKEME KARARI İLE KALDIRALABİLİR.

SORU:Merhaba…
Ben iki buçuk yıllık evliyim ve öğretmenim.Eşimin ilgisizliği ve daha bir kaç nedenden dolayı eşimden boşanmayı düşünüyorum.Eşim ticaretle uğraşır.İşini yaklaşık bir sene önce kapattı.Kardeşinin işi de iflas etti.Eşim kardeşine kefil olduğu için yüklü bir borç altındalar. Fakat durumu toparlayabilmek için de işi sürdürmeye çalışıyorlar.Bu durumda boşandığım zaman manevi tazminat ve de benden geri vermek şartıyla aldığı altınlarımı talep edebilir miyim?Alabilme ihtimalim ne kadardır?
Bu iletiye en kısa zamanda cevap vermeniz beni çok sevindirir.Cevabınızı bekleyeceğim.Şimdiden çok teşekkür ederim.

CEVAP:MADDİ MANEVİ NAFAKA TALEP EDEBİLİRSİNİZ.YAZILARIMIZDA BELİRTTİĞİMİZ GİBİ KUSUR ORANI DA BUNLARI TALEP ETMENİN EN TEMEL ÖLÇÜSÜDÜR.KARŞI TARFAIN KUSURLU OLDUĞUNU İSPATLADIĞINZDA MAHKEME DE BÜYÜK OLASILIK BU YÖNDE LEHİNİZE KARAR VERECEKTİR.ANCAK TAZMİNATLARI ALABİLME OLSILIĞINIZ BİR MESLEKTAŞIMLA GÖRÜŞEREK ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.NAFAKA KONUSUNDA CEZAİ YAPTIRIM OLDUĞUNDAN ALMA(TAHSİL EDEBİLME) OLASILIĞINIZ DAHA YÜKSEK OLACAKTIR.

Yazar:
Zaman:
Pazartesi, Mayıs 18th, 2009 at 10:33
Kategori:
Soru-Cevap
Yorumlar:
You can leave a response, or trackback from your own site.
RSS:
Bu yazıya verilen cevapları RSS 2.0 beslemesinden takip edebilirsiniz.
Navigasyon:


Yazıya Yorum Gönder