Boşanmak, Boşanma Davası, Velayet, Tazminat, Nafaka, Çocuk, Tenfiz, Tanıma

Sosyetenin ünlü çifti Cem ve Betina Hakko’nun boşanma davası anlaşmayla sonuçlanacak gibi görünüyor. Ancak bu süreçte yine karşılıklı atışmalar, inatlaşmalar, suçlamalar ve hakaretler gazetelere yansıdı. Peki boşanma her zaman sancılı ve çirkin olmak zorunda mı? Ünlü Amerikalı boşanma koçu Christina McGhee’ye göre çiftlerin mutlu ve huzurlu şekilde ayrılacağı mükemmel bir boşanma formülü varBir dönemin seks sembolü olan ve pek çok evlilik geçiren ünlü yıldız Zsa Zsa Gabor’un bir sözü var: ‘Bir insandan boşanana kadar onun kim olduğunu anlayamazsınız.’ Severek evlenen çiftlerin, gün olup da boşanma noktasına geldiğinde mahkeme salonlarında nasıl kanlı bıçaklı olduğunu gösteren gazete haberlerine bakınca bu sözlere hak vermemek elde değil. İstatistiklere göre günümüzde evliliklerin yüzde 50’si boşanmayla sonuçlanıyor. İnsan hayatındaki en büyük psikolojik çöküntülerden birisi olan boşanma sıklıkla kavga ve gürültüyü, iftiralar ve hakaretleri, mal mülk pazarlığını da beraberinde getiriyor. Ortada çocuklar da varsa bu süreç hem anne – baba, hem de çocuk için son derece yıpratıcı bir hal alıyor. Pembe bir boşanma tablosu hayal etmek neredeyse imkansız. Ancak bu konuda çiftlerin içine su serpen bir isim var: Christina McGhee. Dünyanın ‘ilk boşanma koçu’ olarak adını duyuran Christina McGhee’ye göre çiftlerin mutlu, huzurlu ve sorunsuz bir şekilde boşanabilmesi mümkün.

BOŞANMAYI YAŞADI

Christina McGhee, 39 yaşında Teksaslı bir ‘boşanma uzmanı.’ 14 yaşında anne ve babası kötü bir şekilde boşanmış. 12 yıldır sürdürdüğü evliliğinde ise eşinin önceki evliliğinden olan çocuklarına üvey annelik yapıyor. Tüm bu kişisel deneyimlerinden dolayı boşanma konusuna özel bir ilgi duyduğunu, olaya dışarıdan değil içeriden bakabilen bir göz olduğunu söylüyor McGhee. Sosyal Hizmetler alanında eğitim almış, aile terapisi ve boşanma konusunda master yapmış olan McGhee’nin yoğunlaştığı konu ise bunalımlı boşanmalar ve boşanma sürecinin ortasında kalan çocuklar. Bu durumdaki insanlarla uzun yıllar çalışmış olan McGhee sonunda yaşam koçları trendi baş gösterince ‘boşanma koçu’ olarak hizmet sunmaya karar vermiş. Böylece dünyanın ‘ilk boşanma koçu’ unvanını kazanan Christina McGee şimdi bu alanda en parlak ve en ünlü isim. Uluslararası seminerler, eğitim programları ve kişisel terapiler düzenliyor; bunların yanında kendine ait iki televizyon şovu ve internet sitesi (Home Coaching) aracılığıyla boşanma konusunda danışmanlık hizmetleri veriyor.

LİSTEYE İHTİYAÇ VAR

‘Boşanmak hiçbir zaman kolay değildir’ diyor McGhee, ‘Ama her zaman daha iyi bir boşanma vardır. Hatta herkesin sonuçta huzurlu ve mutlu olmasını sağlayacak mükemmel boşanma bile mümkündür.’ Mükemmel boşanma için birkaç püf noktası da belirlemiş. İlk olarak ‘Öfkenizi kontrol altında tutun’ tavsiyesini veriyor. ‘Boşanma sırasında çocuğunuza destek olmayı ihmal etmeyin, onu her türlü tartışma ve çatışmanın dışında tutun’ diyor ve ekliyor: ‘Boşanma konusunu çocuğunuzun yanında asla konuşmayın, ayrıldığınız eşinizi kötüleyerek çocuğunuzu ondan soğutmaya sakın çalışmayın.’

Bunlar bilmediğimiz şeyler değil, diye düşünebilirsiniz. Ancak Christina McGhee işte koçluğunu tam da bu noktada konuşturuyor: ‘Bazıları verdiğim tavsiyelerin herkesin bildiği şeyler olduğunu söylüyor. Oysa benim amacım boşanma gibi travmatik bir süreç yaşayan insanlara içinde bulundukları bu bunalımlı dönemde gözden kaçırdıkları şeyleri hatırlatmak. Bunlar bildik tavsiyeler olabilir, ama inanın insan boşanma psikolojisi içindeyken bu küçük ve mantıklı çözümlerin çoğu aklından uçup gidiyor; yanlış şeyler yapmaya daha çok meyilli oluyor.’ Ünlü boşanma koçu, ‘Benden yardım istemeye gelen insanlar genellikte bir krizin tam ortasında olan kişiler. Ve bu durumdayken birinin onlara bu çözümleri madde madde sıralayan bir liste sunması onların en çok ihtiyaç duyduğu şey. Bu tavsiyelerle onlara yardım edebildiğime inanıyorum’ diyor.

MÜKEMMEL BOŞANMA İÇİN 10 ALTIN KURAL

1 Öfkenizi kontrol edin. Karşı taraf kötü sözler ya da hakaretler ederse karşılık vermeyin. Durumu eşitlemeye çalışmak gibi bir psikolojiye sakın kapılmayın.

2 Ayrıldığınız eşinizle iş ilişkisine benzer bir ilişki kurmaya çalışın. Eski meseleleri gündeme getirip tartışma ortamı yaratmayın. Duygularınızı kurduğunuz bu yeni ilişkinin dışında bırakın. İlişkinizde yapılması ve düzenlenmesi gereken şeylere, örneğin varsa çocuğunuzun temel ihtiyaçları gibi konulara odaklanın.

3 Kendinizi dinlemek için enerji ve zaman harcayın. Boşanmayla ilgili gerçek duygularınızı kendinize itiraf edin ve bunları çözümleyebilmenin yollarını arayın. Çevrenizde size bu dönemde destek verecek bir grup oluşturun. Ya da bir uzmana başvurun. Fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal ihtiyaçlarınızı gözardı etmeyin.

4 Boşanmayla ilgili detayları çocuğunuzla paylaşmayın. Bu bilgiler çocuğun stresini artırır.

5 Çocuğunuzun önünde sakın kavgaya tutuşmayın. Doğal davranın, duygusal sahneler yaratmayın. Yaptığınız gergin telefon konuşmalarını, bıraktığınız sesli mesajları çocukların duymadığından emin olun. Çünkü eski eşlerin birbirine gösterdiği tüm tepkileri çocuk kendine de gösteriliyormuş gibi algılar.

6 Eski eşinizi çocuğunuzun önünde eleştirmeyin, kötülemeyin. Onun hakkında mümkün olduğunca olumlu konuşun.

7 Çocuğunuzun önünde hukuki terimler kullanmayın. ‘Velayet’ yerine ‘birlikte geçirilecek zamanların ayarlanması’ gibi yumuşak tanımlar seçin. Takvim üzerinde ‘annenin günleri’ ve ‘babanın günleri’ olarak bir düzenleme yapın. Bu, çocuğun duygusal ve fiziksel olarak nerede durduğunu anlamasını kolaylaştırır.

8 Çocuk iki kişinin ürünüdür. Bu yüzden anne de, baba da onun önemli birer parçasıdır. Boşandığınız eşinizi dışlarsanız, çocuk kendinden bir parçanın da dışlandığını düşünecektir. Çocuğunuzun eski eşinizle görüşmesini destekleyin.

9 Boşanmada çocuk da her iki taraf kadar kendini suçlu hisseder, yaşananlara kendisinin sebep olduğunu bile düşünecektir. Bunun bilincinde olun ve bu duyguyu yenmesi için ona destek verin.

10 Çocuklarınızın size anlattığı her şeye inanmayın. Sizi mutlu edeceğini düşünerek olayları olumlu ya da olumsuz yönde saptırabilirler.

Yeni kanun kadını daha fazla korumadı. Böyle olması için -hiç değilse ve sadece bir açıdan bakılırsa- ‘Edinilmiş Mallara Katılma’ sisteminin tek ve uyulması zorunlu rejim olması gerekirdi. Böyle yapılsa idi, ev kadınlarının daha fazla korunmuş olacağı söylenebilirdi. Ne var ki bu da somut olaylarda adaletsizliklerin doğmasını engellemeyecekti. Bugün, Edinilmiş Mallara Katılma Sistemi, taraflar anlaşmış değil iseler, 1 Ocak 2002’den önce edinilen malvarlığı unsurlarına uygulanmıyor. Şu halde yani Medeni Kanun’dan önce evlenen kadınlar için fazla bir anlamı yok. Ayrıca, evlenme sonrasında, kadın taraf olsun, erkek taraf olsun, zengin ve ‘uyanık’ ise muhtemel boşanmalarda kendini korumak için diğer tarafa ‘Mal Ayrılığı Sözleşmesi Yapma’ şartını dayatıyor. Üstelik yeni Medeni Kanun ‘Hanımefendilere artık karı denmeyecek!’ çıngırakları çalarak kadını koruyucu birçok maddeyi de el çabukluğuyla kaldırdı: Erkek, eşini ve çocuklarını geçindirme ve barındırmada birinci derecede yükümlü olmaktan çıktı. Kadın eşin, erkek eş için kefil olmasında hakim onayı kaldırıldı. Refah halinde olmasa bile, kadın eşe erkek eş için nafaka yükümü genişletildi.Sonra da davul zurnayla kadına karşı bu aldatmacayı kanun diye erkeklerden oluşan meclisimizde kabul ettik.

Amerika’da artık boşanma koçluğu diye bir meslek varmış yakında sürüsüne bereket Ülkemizde de çıkar…Herkese koç herkes koç;yaşam koçu, spor koçu,oyuncu koçu,bosanma koçu………………………….

Yazar:
Zaman:
Çarşamba, Nisan 30th, 2008 at 08:38
Kategori:
Boşanma Yazıları
Yorumlar:
You can leave a response, or trackback from your own site.
RSS:
Bu yazıya verilen cevapları RSS 2.0 beslemesinden takip edebilirsiniz.
Navigasyon:


2 Cevap to “Boşanmanın 10 mükemmel dostane yolu”

  1. murat Says:

    Boşanmayı düşündüğüm şu günlerde değerli bilgiler için teşekkürler

  2. züleyha Says:

    yazı güzel özellikle yazının sonundaki sözde kadınların haklarını korumak(!)için alınan kanunlar için yapılan yorumlara sonuna kadar katılıyorum.kadın her yerde hakkını almak için tabiri caizse yırtınmak zorunda mı?

Yazıya Yorum Gönder