Cum
25
Nis
werdas

Şartları:
1-Nafaka alanın haysiyetsiz bir hayat sürmesi,
2-Nafaka alanın yoksulluktan kurtulması,
3-Nafaka alanın bir evlenme akti olmaksızın fiilen karı-koca gibi başkası ile hayat yaşaması(uygulamada sık sık karşımıza çıkan imam nikahlı evlilik gibi)
4-Nafaka alan eşin yeniden evlilik yapması,
5-Eşlerden birisin ölmesi,
Bu nedenlerden birisinin varlığını her türlü delil ile ispat eden davacı (eski eş) Nafakanın kaldırılmasını isteyebilir.
Görevli Mahkeme:Asliye Hukuk Mahkemesi,
Yetkili Mahkeme:Davalının (nafaka alanın) ikametgahı mahkemesi,(Genel Kural)
Nisbi Harç ,en son ödenen yıllık toplam nafaka üzerinden alınır.
Önemli:Nafakanın artırılması davasında karşı taraf nafakanın kaldırılmasını istemiş olsa ve yukarıda ki kaldırılma şartları oluşmuş olsa dahi Karşılık dava açılmamış ise nafakanın kaldırılmasına hükmedilemez.Sadece davanın reddine karar verilir.

Bir evlenme akti olmadan yararına yoksulluk nafakası verilen tarafın bir başkası ile karı koca gibi yaşaması halinde yoksulluk nafakası kaldırılır. Boşanmadan sonra kadının ( davalının ) evli bir erkekle ilişki kurup onunla yaşadığı sabittir. Yoksulluk nafakasının kaldırılması gerekir.

Hukuk Genel Kurulu’nun yerleşik kararlarında, “asgari ücret seviyesinde gelire sahip olunması” yoksulluk nafakası bağlanmasını olanaksız kılan bir olgu kabul edilmemiştir. (HGK.07.10.1998 gün -1998/2-656 E – 1998/688 K, 26.12.2001 gün – 2001/2-1158-1185 sayılı ve 01.05.2002 gün -2002/2-397-339 sayılı kararları)
Görüldüğü üzere Genel Kurul kararları bu paralelde olup, asgari ücretle çalışmanın yoksulluk nafakası bağlanmasına engel teşkil etmediği belirtilmektedir. Bu kararların gerekçeleri irdelendiğinde; asgari ücretin bir insanın sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşamasını temin etmediğinin; bu ücretin bir kişinin barınma-yemek-sağlık-ulaşım gibi zaruri harcamalarını karşılamaya yetmediğinin kabul edildiği ve gerekçenin buna dayandırıldığı anlaşılmaktadır. Kanımca bu görüşe katılma olanağı yoktur ve asgari ücretle çalışan bir eş lehine yoksulluk nafakasına hükmedilemeyeceği gibi, eşin sonradan asgari ücretle çalışmaya başlaması durumunda da yoksulluk nafakasının kaldırılmasına karar verilmelidir.

Yazar:
Zaman:
Cuma, Nisan 25th, 2008 at 14:57
Kategori:
Nafaka
Yorumlar:
You can leave a response, or trackback from your own site.
RSS:
Bu yazıya verilen cevapları RSS 2.0 beslemesinden takip edebilirsiniz.
Navigasyon:


3 Cevap to “Nafakanın Kaldırılması”

 1. MUSTAFA ERGÜVEN Says:

  merhabalar 2006 yılında boşandım eşimden ama eşim maddi manevi tazminat hak etti.nafakada cabası.ama bu haksızlık bence şuan iyi bir hayat yaşamamaktadır eski eşim ve ben nafakayı nasıl kaldırtırabilirim yardım edin lütfen

 2. admin Says:

  Nafakının kaldırılması davası ile nafakayı kaldırabilirsiniz?

 3. MUSTAFA ERGÜVEN Says:

  TEŞEKKÜR EDERİM
  PEKİ SON KEZ BİRŞEY SORACAGIM AFFINIZA SIGINARAK
  ESKİ EŞİM GECELEYİN 1,5-2 SAATLERİ ARASINDA LÜKS ARABALARLA GELİYOR.VE BİR KİŞİ İLEDE DOST HAYATI YAŞIYORMUŞ VE 2 ŞAİTTİM VAR.AYRICA 5 YAŞINDA OĞLUM ONUN YANINDA.BENDEN ÖNCEDE EVLİLİK YAŞADIGI İÇİN İLKÖĞRETİM ÇAGINDA KIZI VAR VE KIZI KENDİ NÜFUSUNA ALDIRMADI NEDENDİR BİLMİYORUM.ABLASININ ÜSTÜNE ALDIRDI.HAYATI YALAN HİKAYESİ GİBİ BİR İNSAN.AMA MAHKEMEYE ANLATAMADIM.BOŞANMA DAVASINDA İSE BENLE HALEN EVLİ İKEN BİR BAŞKASI İLE ALDATMIŞTIR.VE O ERKEKDE ŞAHİT OLMUŞTUR O İNSANA.BENDE BUNU YENİ ÖGRENDİM ALDATTIGINI.O ERKEKDE VURULARAK ÖLDÜRÜLMÜŞTÜR.FAKAT O ERKEGİN EŞİNE ESKİ EŞİMDE ALDATTIGINA DAİR MESAJLAR ÇEKMİŞTİR.BÖYLE BİR İNSAN ASLINDA HAKETMİYOR.VE OĞLUMADA BAKAMIYOR ABLASI BAKIYOR GECELERİ GEÇ SAATLERDE GELİYOR.BANA YARDIMCI OLUN LÜTFEN ALLAH RIZASI İÇİN…

Yazıya Yorum Gönder