Boşanmak, Boşanma Davası, Velayet, Tazminat, Nafaka, Çocuk, Tenfiz, Tanıma

Aile üyeleri, arkadaşlarımız ve eşimizle olan ilişkilerimiz yaşamımızın çok önemli bir parçasıdır. İlişkilerimizin sağlıklı ve mutlu bir şekilde gelişebilmesi zamana ve her iki tarafın çabasına bağlıdır. Karşımızdakine sürekli emek harcayıp, ilişkimizi beslememiz gerekir.

– Sağlıklı bir ilişkinin en önemli bileşenlerinden biri dostluktur.
– Her iki tarafın olumlu ve olumsuz duygularını açıkca konuşabilmeleri gerekir.
– Karşımızdakinin duygularını, endişelerini ve gelecekle ilgili planlarını merak edip, öğrenmeye çalışmamız gerekir.
– Davranışlarımızın ve duygularımızın sorumluluğunu üstlenmeliyiz.
– İlişkimizden neşe alabilmeliyiz.
– Kendimizi tanımalı ve ilişkiye yapacağımız katkıları bilmeliyiz.
– Karşımızdakinin bizden önce bir geçmişi olduğunu kabullenmeliyiz.
– İlişkinin geleceği ile ilgili beklentilerimiz de ilişkinin geleceği için çok önemlidir.

Eşimizle olan ilişkimiz çok önemlidir; bu ilişkide yetişkin sevgisini, anlaşma yapmayı, değişmeyi ve uzlaşmayı öğreniriz. Sağlıklı bir evlilik ilişkisi karşılıklı saygıya ve iletişime bağlıdır. Bu ilişkide haklarımız, fırsatlarımız ve sorumluluklarımız eşittir. İki tarafın da beklentileri aynıdır, bunlar; sevgi, mahremiyet, iletişim, bağlılık, eşitlik, saygı, uyum, duygusal destek, ekonomik destek ve dostluktur.

61 yıldır evli olan bir çiftin söyledikleri sağlıklı bir ilişki için bize yol gösterici nitelikte;

Evlenmeden önce kocamı, eşimi değiştiremeyeceğimi bilmek isterdim, onu olduğu gibi kabul etmeyi öğrenmek zorunda kaldım. Ben çok düzenli bir insanım, eşim ise buluşmamıza geç kalsa bile umursamaz.

Ayrı zevklerimizin olması bize bağımsızlık sağladı. Böylece ara sıra birbirimizi rahat bırakmış olduk.

Evliliğimizin başında maddi açıdan zor günler geçirdik ve çatışmalarımız oldu. Kocam her zaman tutumlu idi, bu yüzden çok büyük tartışmalarımız oldu. İlişkimizin güç bir dönemi idi ama onu terk etmemi gerektirecek kadar güç bir dönem değildi. Bizim zamanımızda boşanmak yoktu, insanlar mutsuz da olsalar evli kalırlardı.

Genç çiftlere tavsiyelerimiz şunlar; Cinsellik önemli ama ilişkinizi devam ettiren en önemli etmen değil. Eşinizin sevmediğiniz yönlerini kabullenmeyi öğrenin. İyi yönlerine odaklanın ve çaba gösterin.

Birbirinize ilgi ve özen gösterin. Kocam bana her zaman sürprizler yapar. Sevdiğim pastayı ve çukulatayı alır. Ara sıra da çiçek getirir. Kızımız birkaç sene önce ona bir araba aldı. Biz ona flört arabası diyoruz. Ara sıra özenle giyinip o arabayla gezmeye gidiyoruz.

Karımla ömür boyu evli kalmak üzere evlendik, evlilik bizim için bir deneme değildi.

Kalıcı bir evlilik için önerilerimiz; Kocam çok akıllıdır, ben de düzenliyim. Birbirimizi dengeliyoruz. Bazen tartışırız ve birbirimizi dinlemeyiz. Her konuda aynı düşüncede olmayız ama sevgimiz ağaçlar kadar yüksek denizler kadar geniş. Ve bununla gurur duyuyorum.

20 yıllık evli bir çift de şunları anlatmakta;

Bay doğru’yu seçmek çok önemli. Kocamı üniversiteye giderken tanıdım, büyükannesiyle yaşıyordu. Büyükannesine karşı çok saygılı ve düşünceli idi.

Bazı çiftler ilişkileri hakkında hep arkadaşlarına danışırlar. Biz karımla hiç böyle yapmadık, arkadaşlarımızla konuşsak bile sorunlarımızı hep kendimiz hallettik.

Karımın koyduğu bir kurala hep uyduk ve kavgalı iken hiç yatağa gitmedik.

Ayrılmayı hiç düşünmedik onun için evliliğimizin yürümesi için elimizden geleni yaptık.

Küçük şeyleri büyütmemeyi öğrendik. Evliliğimizin başında diş macununun veya klozetin kapağının açık kalmasını şikayet konusu yaptık ama zamanla bunların önemli olmadığını öğrendik.

14 yıllık evli bir çift de şunları anlatmakta;

Evlilik öncesi danışmana gitmemizin bize çok yararı oldu. Eşinizi ve onun değerlerini anlamak için zaman ve çaba harcayın.

Boşanmayı düşündüğümüz zamanlar oldu ama hep ‘ bu da geçecek’ diye düşündük. Böyle anlarda onu neden beğendiğinizi ve neden onunla evlendiğinizi düşünün.

Birbirinize sadık kalın. Eşimizin ihanetini engelleyemeyiz ama biz sadık kalabiliriz. Bir anlık baştan çıkmanın yaratacağı incinme ve güvensizlik kalıcı olacaktır.

Sevginizi gösterin. Özellikle stresli olduğunda karıma bizim için yaptıklarından dolayı teşekkür ederim. Ona kızlarımın ve benim onunla gurur duyduğumuzu ve onu çok sevdiğimizi yazdığım küçük notlar veririm.

Yararlanılan Kaynaklar:
The Power of Love., Jones, Lynda, Essence, February99, Vol. 29, Issue 10.
Simrin, S. and Simrin, S. K. Making Marriage Work for Dummies. New York: Hungry Minds, Inc., 2001.

Yazar:
Zaman:
Pazartesi, Nisan 21st, 2008 at 13:54
Kategori:
Boşanma Psikolojisi
Yorumlar:
You can leave a response, or trackback from your own site.
RSS:
Bu yazıya verilen cevapları RSS 2.0 beslemesinden takip edebilirsiniz.
Navigasyon:


Yazıya Yorum Gönder