Boşanmak, Boşanma Davası, Velayet, Tazminat, Nafaka, Çocuk, Tenfiz, Tanıma
Pts
21
Nis
werdas

NİHAYET EVLENDİK AMA İŞLER UMDUĞUMUZ GİBİ GİTMİYOR …

Evli çiftlerin bazıları ilk yıllarında zorluklar yaşayabilirler. Evliliğin ilk yılı uyum yılıdır, çiftler birlikte yaşamayı öğrenmek için yaşamlarında bazı düzenlemeler yapmak zorundadırlar. İlk yılda ortaya çıkan sorunlar görmezlikten gelinirse sonradan onlarla ilgili daha başka sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle çiftler iyi iletişim kurarak ilişkilerinin zarar görmelerini önleyebilirler. Etkili iletişim dinlemesini, konuşmasını ve tartışmasını bilmektir. Beden dilimiz ve davranışlarımız da iletişimde çok önemlidir.

Evliliğin ilk yılında ortaya çıkan zorluklar şunlardır;

Aileden ayrılmak: Pek çok genç evlendiklerinde ilk kez ailelerinden ayrılırlar. O güne kadar kendilerine bakan ailelerinden ayrılarak başka birisiyle oturmaya başlamaları büyük bir değişikliktir ve bu duruma alışmaları zaman alacaktır. Ev işlerinin paylaşımı, alışveriş ve diğer ev işleri anlaşmazlıkları ortaya çıkarabilir.

Yer değiştirmek: Yer değiştirmek stres yaratan faktörlerin en önde gelenlerindendir. Evlenmek ve birlikte yaşamayı öğrenmek de stres yaratır, bu nedenle bazen yorgun ve kaygılı hissetmeleri doğaldır.

Eşlerin birbirlerini tanımaları: Eşlerin çoğu birbirlerini evlendikten sonra tanımaya başlarlar. Evlendiğiniz kişinin kusursuz olmadığını keşfedersiniz ve iki farklı insan olarak birbirinize uyum sağlamaya çalışırsınız.

Para: Evliliğin başlangıcında eve giren para genellikle azdır. İstediğiniz veya ihtiyacınız olan şeyleri satın alamadığınızda üzülebilir ve sıkılabilirsiniz. Eşlerin paranın nasıl harcanacağı veya tasarruf edileceğine dair anlaşmaları gerekir.

Kuşkular: Evliliğinizle ilgili, düğünde veya balayında ortaya çıkmayan kuşkular canınızı sıkmaya başlayabilir. Bu dönemde kuşkular taşımanız normaldir ancak tüm farklılıklara rağmen birbirinize uyum sağlayabilirsiniz.

Beklentiler: Evliliğin ilk yılında ortaya çıkan sorunların çoğunun nedeni sizin ve eşinizin evlilik hakkındaki farklı beklentilerinizdir. Sevdiğinizle evlendiğinizde o ana kadar olmadığınız kadar mutlu olmayı beklersiniz. Bu gerçekleşmezse suçluluk duyarsınız ve üzülürsünüz. Mutlu olmadığınızı kimseyle konuşamazsınız; ailenize ve arkadaşlarınıza bunu itiraf edemezsiniz ve kendinizi çok yalnız hissedersiniz.

Ancak daha önce de değindiğimiz gibi evliliğin ilk yılı uyum yılıdır ve çiftler farklılıklarına rağmen birlikte yaşamayı öğrenmek için bazı düzenlemeler yapabilirler. Unutmamamız gereken tek nokta evlilik bir evi paylaşmaktan daha fazla bir şeydir.

Yazar:
Zaman:
Pazartesi, Nisan 21st, 2008 at 13:56
Kategori:
Boşanma Psikolojisi
Yorumlar:
You can leave a response, or trackback from your own site.
RSS:
Bu yazıya verilen cevapları RSS 2.0 beslemesinden takip edebilirsiniz.
Navigasyon:


Yazıya Yorum Gönder