Boşanmak, Boşanma Davası, Velayet, Tazminat, Nafaka, Çocuk, Tenfiz, Tanıma
Pts
21
Nis
werdas

Boşanma ve Çocuk
Size bu süreçte isik tutabilecek bilgileri asagida derledik. Nedeni ne olursa olsun; birkaç günden uzun süren aglamalar, huzursuzluk, keyifsizlik, kavgacilik, öfke patlamalari, uyku ve istah sorunlari, okul basarisinda düsme, öncesinden farkli davranislar gözlendiginde mutlaka doktorunuza basvurunuz.
 


1. Bosanmanin çocuklar üzerindeki etkisinin farkina varin:

Kendi sorunlariyla ilgilenen anne babalar, genellikle tartismalarinin çocuklari etkilemedigini düsünürler. Ancak bu dogru degildir, çünkü çocuklar her zaman anne babalarinin birlikte olmasini, birbirlerini sevmelerini isterler. Unutmayin, kaç yasinda olurlarsa olsunlar, çocuklar ayrilik ve tartismalardan çok etkilenirler. Bu gerçegi göz ardi etmeyin.

 


2. Çocuklar ne hissederlerse hissetsinler onlara kizmayin:

Çocuklarinizin hissettiklerini bastirmalarina ve bosanmadan etkilenmiyorlarmis gibi gözükmelerine izin vermeyin. Oglunun babasini çok özledigini duymak bosanmis bir anne için çok üzücü olabilir. Ancak çocugunuzun bunlari içine atmasi, kendi ruh sagligi açisindan çok daha kötü olacaktir.

 


3. Çocuklarinizin eski yasaminin fazla degismemesine özen gösterin:

Çocuklarinizin sadece anne/babasindan degil, aliskin oldugu ev düzeninden de uzaklastigini unutmayin. Tasinma durumu söz konusu olsa bile, görmeye çok aliskin oldugu bazi arkadaslarini ve akrabalarini ayni siklikta görmelerine dikkat edin. Özellikle diger aile fertlerinin gösterecegi ilgi, çocuklarin bosanmadan daha az etkilenmesini saglayacaktir.

 


4. Bosandiginiz esinizle kavga etmemeye çalisin:

Aranizda ne kadar çatisma olursa olsun, çocuklariniz, bosandiginiz esinizle kavga etmenizden rahatsizlik duyacaktir. Tartismalariniz çocugunuz hakkindaysa, bu durum çocuklarin arada kalmasina yol açacaktir. Eger tartismaniz gerekiyorsa, bunu asla çocugunuzun önünde yapmayiniz.

 


5. Çocuklariniza her zaman dogruyu söyleyin:

Hem annenin hem de babanin ayrilmalarina ragmen, çocuklarini ayni sekilde sevmeye devam edeceklerini söylemeleri gerekir. Çocuklarin terkedilmis hissetmelerine ve bosanma için kendilerini suçlamalarina izin vermeyin. Neler olup bittiginin yavas yavas farkina vardiklari için size sürekli yeni sorular sorabilirler. Onlara sabirli ve anlayisli bir sekilde cevap verin. Annesinin ya da babasinin neden artik onunla beraber yasamadiginin nedenlerini, bunun en dogrusu oldugunu açik olarak anlatin.

 


6. Anne/babanin çocuklarinin yasamindan tamamen çikmasina izin vermeyin:

Bazi anne/babalar, çocuklariyla bulusup tekrar ayrilmanin zorluguna dayanamadiklari için bosandiktan sonra onlarla az ilgilenmeyi ya da hiç ilgilenmemeyi tercih edebilirler. Ancak böyle bir davranis, çocuk için daha büyük bir kayip olacaktir. Hangi nedenle olursa olsun anne/babasinin yasamindan tamamen çikmasi, çocuga çok zarar verecektir.

 

 

7. Çocuklarinizla olan iliskilerinizi güçlendirin: Bosanmadan sonra, çocuklarinizin yasamiyla, neler yaptiklariyla daha çok ilgilenin, kendi yasaminiz hakkinda da çocuklariniza daha çok bilgi verin. Böylece hala sevildiklerini ve hem annelerinin hem de babalarinin onlarla ilgilendigini anlayacaklardir.

 


8. Çocugunuzun kötü davranislariyla bas etmeyi ögrenin:

Çocuklariniz bosanmadan sonra farkli bir ruh hali içine girebilir. Kötü davranislarda bulunurlarsa, bu davranislarinin nedenini de mutlaka ögrenin. Bazi çocuklar okulda ya da evde asi davranislar sergileyerek, ilgi isteyebilirler. Eger çocugunuzun kötü davranislari ciddi boyutlardaysa, mutlaka doktordan yardim isteyin.

 


9. Anne baba olarak isbirligi içinde olun:

Artik evli olmasaniz bile, anne baba olarak isbirligi içinde olmaniz gerektigini asla unutmayin. Çocuklarinizin gelecegi için önemli olan konulari mutlaka tartisin, kararlari birlikte verin. Gerekirse, bir arkadasiniz ya da akrabanizdan da yardim isteyin ve aldiginiz kararlari mutlaka yazin.

Yazar:
Zaman:
Pazartesi, Nisan 21st, 2008 at 12:07
Kategori:
Çocuk Psikolojisi
Yorumlar:
You can leave a response, or trackback from your own site.
RSS:
Bu yazıya verilen cevapları RSS 2.0 beslemesinden takip edebilirsiniz.
Navigasyon:


Bir Cevap to “Boşanma ve Çocuk 4”

  1. özlem özbek Says:

    Eşimle ayrılığımın 4. ayında 9 yaşındaki kızımda yıllar önce tedavisini görüğünü psikiyatrik rahatsızlığı yeniden nüksetti. Psikiyatristi depresyonun buna neden olduğunu söyledi. Eşim bana ders verebilmek ve eve geri dönmeye zorlamak için, çocuklarını hiç aramadı. Yani kendimi suçlu hissedip dönmem için. Ama onun bu tavrı ve çucuklarımı aramayarak üzerlerinde bıraktığı bu harabiyet beni ondan on misli daha fazla uzaklaştırdı. Ayrı kaldığımız süre zarfında çocuklarıyla gerçek bir baba gibi ilgilense idi belki onun hakkındaki görüşlerim daha olumlu olabilirdi. Onun çocuklarımın üzerinden yaptığı bu stratejisi çocuğunun ruh sağlığının bozulmasına ve benim ondan nefret etmemden başka bir işe yaramadı.Şimdi ise ona asla dönmeyi düşünmüyorum, ömrümce psikayatırlara gitmem de gerekse çocuğumun iyi olması için gideceğim,ama ona asla dönmeyeceğim. Çocuğuna böyle zarar veren bir baba içinde dönmeye değeceğini düşünmüyorum.Böyle yanlış strateji izleyen babalara, ve annelere duyurulur, kulağınıza küpe olsun. Eşinizi kaybetmiş bile olsanız, bundan sonrası için çocuklarınızın sevgisi için çabalayın..

Yazıya Yorum Gönder