Boşanmak, Boşanma Davası, Velayet, Tazminat, Nafaka, Çocuk, Tenfiz, Tanıma
Pts
21
Nis
werdas

Washington Üniversitesinden Dr J. Gottman ve meslektaşları (1993) özel bir ilişkinin kötüye gitmesinin dört belirtisi olduğunu bulmuşlardır:

Olumsuz eleştiri – İlişkinin taraflarından biri sadece şikayet etmekle yetinmez, eşinin kişiliğini ve/veya karakterini suçlar. Örneğin; ‘Sen özensiz, bencil birisin’ diyerek onu suçlar ve sözel olarak saldır.

Küçümseme, saygısızlık – Eşlerden biri diğerine hakaret eder ve/veya duygusal şiddet kullanır. Örneğin; ‘Sen sadece aptal değilsin, tam bir geri zekalısın’ diyerek hakaret eder.

Savunma, korunma – İlişkinin taraflarından biri, eşinin sözel olarak bile, kendisine saldıracağından veya zarar vereceğinden korkar ve onu dinlemek istemez.

Muhalefet Etmek – Eşe önem vermemek, uzak ve soğuk durmak.

Colorado Üniversitesinden Dr H. Markman ve Dr S. Stanley (1988) de bir ilişkinin kötüye gitmesinin işareti olarak dört belirti tanımlamışlardır:

Eşlerin ilişkisinde olumsuzlukların çoğalması – Şikayet etmenin ve eleştirinin artması.

Eşini önemsememek – Eşler birbirlerini anlamaya çalışmazlar.

Art niyet taşımayan veya olumlu olayları bile olumsuz yorumlamak – Eşin her yaptığını olumsuz veya düşmanca diye yorumlamak.

Diğer eşten kaçınmak ve uzak durmak.

Biten bir ilişkiden sonra duygularımız….

Yapılacak her şeyi yaptınız ancak ilişkinizi bitirmenin zamanı geldi diye düşünüyorsunuz. Çok sevdiğiniz ve onunla birlikteliği çok arzuladığınız insanı terk etmek üzeresiniz. Acı çekiyorsunuz ve size göre dünyanın sonu geldi. Ağlıyorsunuz, duygularınız körelmiş durumda ve onunla geçirmiş olduğunuz zamanın boşa harcandığını düşünüyorsunuz. Farklı davranabilir miydim diye kendinizi sorguluyorsunuz.

Yalnız kalmaktan korkuyor ve bir daha kimseyle ilişkim olmayacak diye düşünüyorsunuz. Hatta bitecek ilişkiniz evlilik ilişkisi ise arkadaşlarınızın veya komşularınızın duymasından utanıyorsunuz.

Aşağıda sıraladığım duygular biten bir ilişkinin ardından duyulan normal ve olağan duygulardır. Burada doğru ve yanlış yoktur, biten bir ilişkinin ardından herkesin duyguları farklıdır.

İnkar etme – İlişkimizin bittiğine bir türlü inanmak istemeyiz.

Öfke – Dünyamızı altüst ettiği için sevgilimize veya eşimize öfke duyarız.

Korku – Duygularımızın yoğunluğu bizi korkutur. Bir daha hiç sevemeyeceğimizi veya sevilmeyeceğimizi düşünerek korkarız. Acımızla başa çıkamayacağımızı düşünerek korkarız. Ama bunların tersi olacaktır.

Kendini suçlama – İlişkimizde her kötü giden şey için kendimizi suçlarız ve hayıflanırız.

Üzüntü – Kaybımızın ardından üzülür ve ağlarız.

Kargaşa ve düzensizlik – Dünyamızın elimizden kayıp gittiğini düşünürüz.

Ümit – Eşimizle tekrar barışacağımızı, ayrılığın geçici olduğunu ve onun bize geri döneceğini hayal ederiz. Duygularımız şifa buldukça ve ayrılığı kabullendikçe, yeni ve daha iyi bir geleceği ümit etmeye başlayabiliriz.

Pazarlık etmek – Eşimize bize yeniden bir şans vermesi için yalvarırız. ‘Lütfen gitme. Kalırsan değişeceğim’ diye pazarlık ederiz.

Rahatlama – İlişkinin doğurduğu acının, kavga gürültünün ve sıkıntının bitmesinden dolayı rahatlarız.

Biten ilişkinizin ardından….

Yaşamınıza devam edin.

İlişkinizin bittiğini kabul edin.

İlişkinizin bir süredir düzgün gitmediğini bilmenize rağmen, bitmesinden dolayı şaşkınlığa uğramanız doğaldır.

Ayrılığı kabullenmeniz zaman alacaktır ve tekrar birleşme hayalleri kurmanız son derece doğaldır. Ayrılığı kısa sürede kabullenmeniz yaşamınıza devam etmenizi kolaylaştıracaktır.

İlişkinizin bitmesi sizin veya eşinizin suçlu olduğunu göstermez. Ayrılık ikinizin uyuşmadığının göstergesidir. Onu ve kendinizi suçlamak yerine neyin doğru gitmediğini anlamaya çalışın. Böylece gelecekte aynı hataları yapma olasılığınız azalacaktır.

Bazen karşı taraf size sözel ve duygusal şiddet uygulayabilir. Bunun nedeni onların acı duyması ve sizi de incitmek istemeleridir.

İlişkinizin yüzde yüz bittiğini bilmenize rağmen tekrar birlikte olmayı istemeniz doğaldır. Birkaç gün veya hafta için bile bir araya gelmeniz duyduğunuz acıyı arttıracaktır. Bunu istemenize neden genellikle duyduğunuz üzüntü ve yalnızlıktır. Böyle yapmanız ikinizin de daha fazla incinmenize yol açacaktır.

Tekrar kendiniz olun. Sevdiğiniz müziği dinleyin, hoşlandığınız filmleri izleyin ve sevdiğiniz yemekleri pişirin.

Gülmenin etkili bir ilaç olduğunu hatırlayın.

Duygularınızı sizi sevenlerle paylaşın. Duygularınızı yazın. Gerekirse profesyonel yardım alın.

Kendinize bakın. Egzersiz yapmaya gayret edin.

Psikolog Mehtap Tamer
www.yasamatolyesi.biz

Yazar:
Zaman:
Pazartesi, Nisan 21st, 2008 at 13:53
Kategori:
Boşanma Psikolojisi
Yorumlar:
You can leave a response, or trackback from your own site.
RSS:
Bu yazıya verilen cevapları RSS 2.0 beslemesinden takip edebilirsiniz.
Navigasyon:


4 Cevap to “Biten bir ilişkinin ardından”

 1. angel Says:

  ah hocam ah

 2. angel Says:

  aynen öyle hocam kafayı yicem

 3. özlem Says:

  ben de artık ilişkiyi yürütemeyen bir insan olarak ve ne yapacagını bilmeyen biri olarak yukarıdaki makalenin her kelimesine katılıyorum ve ben evde ne yapsam yaranamıyorum evde 1,5 yaşında bir oglum var onun için savaşıyorum ama olmuyor ne yapacagımı bilmiyorum bir insanın duygularını bu kadar açık ifade eden bir yazıyı okumak beni rahatlattı

 4. tuba Says:

  bende boşanmak üzereyim. Yazılan her madde sanki beni anlatıyormuş gibi. İlk başlarda ayrılmayı istemiştim çünkü saygımızda güvenimizde bitmişti. Şimdi zaman yaklaştıkça acı çektiğimi hissediyorum. Zor geliyor. Ama sanırım en önemlisi güçlü olmak…

Yazıya Yorum Gönder