Boşanmak, Boşanma Davası, Velayet, Tazminat, Nafaka, Çocuk, Tenfiz, Tanıma
Cum
18
Nis
werdas

Genel Sorular

1. Boşanma davası hangi mahkemede açılır?

Boşanma davası, eşlerden herhangi birinin ikametgahının bulunduğu yer Aile Mahkemesinde, aile mahkemesi bulunmayan yerlerde boşanma davası Asliye Hukuk Mahkemesinde açılır.

2. Boşanma davasını hangi tarafın açtığı önemli midir?

Nerdeyse sorularımızın %60 bu yönde nasıl bir saçma inançsa bir türlü yıkamdık.Hayır kesinlikle önemli değildir, davanın seyrine olumlu ya da olumsuz hiçbir etkisi olmaz. Önemli olan iddiaların ispatıdır.

3. Anlaşmalı boşanma ile çekişmeli boşanmanın farkı nedir? Anlaşmalı boşanma hangi hallerde mümkündür?

Anlaşmalı boşanma, adından da anlaşılacağı üzere eşlerin boşanma ve boşanmanın mali sonuçları hakkında (Tazminat, nafaka, velayet, eşya paylaşımı vs.) anlaşmaya varmaları, bu doğrultuda bir protokol hazırlamaları ve yine bu doğrultudaki iradelerini hakim huzurunda bizzat beyan etmeleri ile mümkündür. 1 yılını doldurmamış evliliklerde anlaşmalı boşanma mümkün değildir.

Çekişmeli boşanma ise, tarafların boşanma ya da boşanmanın mali sonuçlarında anlaşmaya varamamaları halinde ya da 1 yılını doldurmayan evliliklerde söz konusu olmaktadır. Taraflar iddialarını ispat etmekle yükümlüdür. Boşanma davalarında en önemli delil tanık/şahit delilidir. Tanıkların yakın akraba olması, yaşının küçük olması tanıklıklarının kabul edilmeyeceği anlamına gelmez. Önemli olan tanık beyanlarını değerlendirecek olan hakimin kanaatidir.

4. Boşanma davaları ne kadar sürede biter?

Bu sorunun tek ve kesin bir yanıtı olmamakla, süreç mahkemelerin iş yoğunluğuna ve dosyadaki delil durumuna göre değişmekle birlikte, genel olarak anlaşmalı boşanma tek celsede; çekişmeli boşanma ise en iyi ihtimalle 5-6 celsede tamamlanabilmektedir.

5. Boşanma davasında vekilimin/avukatımın olması zorunlu mudur, olmasının sonuca etkisi var mıdır?

Hiçbir davada vekil tayin etme zorunluluğu yoktur, kişiler avukatları olmaksızın dava ve işlerini takip edebilirler. Ancak elbette davayı avukat ile takip etmenin -özellikle yargılama usulü açısından- önemi büyüktür.

6-Boşanma davasında nafaka istenmedi ise boşandıktan sonra isteme hakkı ı var mıdır? Nasıl ve Nerede dava açılır?

Boşanmadan sonra açılacak nafaka davalarında, nafaka alacaklısının yerleşim yeri mahkemesi yetkilidir. Kesinleşmeden önce 1 yıl ,içinde açılır. 1 yıllık süre kesindir.

7-Dava açan şahıs daha çok kusura sahipse bu sebebe dayanarak dava açabilirmi dava açılan eşin itiraz hakkı varmı dır. Davalı eş itiraz etse dava reddedilirmi yoksa hakim tarafından boşanma davasını kabul edilir mi?

Davacının kusuru daha ağır ise, davalının açılan davaya itiraz hakkı vardır. Bununla beraber bu itiraz, hakkın kötüye kullanılması niteliğinde ise ve evlilik birliğinin devamında davalı ve çocuklar bakımından korunmaya değer bir yarar kalmamışsa boşanmaya karar verilebilir.Ancak Boşanma kamu düzeni ile ilgili olduğundan, daha az kusurlu olan tarafa boşanmaya itiraz hakkı tanınmaktadır. Bu hüküm eski Medeni Kanunda da mevcut olup, aynı şekliyle muhafaza edilmesi doğrudur. Sonuçta hiç kimse kendi kusurundan yararlanamaz. Kişi hem boşanma nedenini oluşturup, hem de boşanma davası açamamalıdır.

7-Boşanma davasını bakmaya yetkili mahkeme nasıl belirlenir.


Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir.

8-Boşanma davası reddedilirse ne olur. Bir daha boşanma davası açılabilirmi?


Boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış bulunan davanın reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleştiği tarihten başlayarak üç yıl geçmesi halinde, her ne sebeple olursa olsun ortak hayat yeniden kurulamamışsa evlilik birliği temelden sarsılmış sayılır ve eşlerden birinin istemi üzerine boşanmaya karar verilir.Veya reddedilen boşanma davasının sebeplerinden farklı bir gerekçeyle yeni boşanma davası açılabilir.

(LÜTFEN AYNI SORULARI TEKRAR SORMAYIN)

Yazar:
Zaman:
Cuma, Nisan 18th, 2008 at 10:35
Kategori:
Soru-Cevap
Yorumlar:
You can leave a response, or trackback from your own site.
RSS:
Bu yazıya verilen cevapları RSS 2.0 beslemesinden takip edebilirsiniz.
Navigasyon:


4 Cevap to “Genel Sorular”

 1. Mehtap Says:

  soru :Yaklaşık 17 yıllık evli bayanım.Eşim 2 yıldır evi terk etti.Biri 15 diğeri 10 yaşında 2 oğlum var.Ben eşimin evinde antepte ikamet ediyorum.Eşim ise evi terk ederek kendi ailesinin olduğu urfaya gitti.Şuan çocuklara ben bakıyorum.Herhangi bir sosyal güvencem yada maddi gelirim yoktur.Eşim geçen gün şiddetli geçimsizlikten hakkımda boşanma davası açmış.Ve hakkımda yalan iddialarda bulunmuş.Mesela benim kendi ailemin yanında kaldığımı söylemiş ama ben kendisinin babasının aldığı evde oturuyorum, buna hem komşularım hemde muhtar şahittir.Tüm problem hiçbir iş yapmıyan kocamın beni ve çocuklarımı kendi memleketi olan urfaya gitmeye zorlaması ve benim de çocuklarımın geleceğini düşünmemden dolayı gitmememdir.Ben boşanmak istemiyorum.1 ay sonra mahkeme günü var.Bana neler tavsiye edersiniz.Kendimin haklı olduğunu nasıl ispat ederim ve çocuklarımın velayetini mahkeme bana verirmi? Çünkü kocam da bir iş yapmamaktadır.

  cevap:İlk duruşmaya girmeden önce Gaziantep Barosuna başvurarak Adli yardım talebinde bulunun,boşanma davanıza ilişkin olarak en kısa sürede görevlendirme yapılacaktır.

  Meslektaşımla şunları yapın:
  1-Anladığım kadarı ile boşanmak istemiyorsunuz.Öncellikle dava dilekçesine karşı güzel bir cevap dilekçesi hazırlayarak,boşanmak istemediğinizi belirttin.
  2-Nafaka talep edin.Çocuklarınız ve kendiniz için..
  3-Cevap dilekçenizde belirttiğiniz hususlarda tanık dinletmek için mahkemen talepte bulunun…

 2. Valentina Says:

  Sayin avukat,

  Affedersiniz, benim Turkece az.Ben Avrupaliyim, esim Turk.2 yil once evlendik, Turkiyede.
  Simdi bosanmak istiyoruz, ama esim 1 gun kanun istiyor, gelecek gun baska kanun (161-185)
  Ben bilmiyorum, olabilir ki o para ki o kulandi benim icin bu evlilik, benden simdi almak mi?
  Esim dedi bana bekle 2 bukuk yil, cunku baska ulkede calisiyor, ve sadece 2 hafta, 5 ayda biz beraber olduk, benim ulkede, veya onun.
  Ben caliztim, ama o kadar ki esim degil, cunku ilk gunden dedi ki onun esi calimak gerek degil…
  Ben korkuyorum simdi, cunku her zaman degistiyor ve cok cabuk bosanmak istiyor, ama..5 ay hic konusmak istemedi, dedi ki..karier ve para yapiyor.
  Ben hrestien, esim alevi, galiba.Cocuk yok (istedik, ama gelmediler…)
  Her sey biliyorsunuz, ben gercekten cok tesekur ederim..korkuyorum biraz

 3. ayşe Says:

  bir boşanma dilekçesi verildiğinde dava nezaman açılır.yani nezaman yürürlüğe girer.dilekçe işleme konulduğunda hemen uyab tan mesaj gelirmi?

 4. ayşe Says:

  bir boşanma davası için dilekç verildiğinde o dilekçe nezaman işleme konulur.Nekadar sürede adrese tebligat gelir.dilekce işleme konulduğunda hemen uyaba bildirilirmi?

Yazıya Yorum Gönder